Refleksologia głowy i twarzy

Refleksologia głowy jest nauką i metodą terapii,

IMG

według której strefy odruchowe na głowie i twarzy odpowiadają wszystkim narządom i częścią ludzkiego ciała.

Stymulacja tych stref uaktywnia procesy samoregulacji i samouzdrawiania organizmu. To skuteczna forma masażu terapeutycznego ponieważ jest terapią holistyczną tzn. traktuje człowieka jako niepodzielną całość: ciało, umysł i ducha.

Terapia uciskowa akupunktów i stref refleksorycznych głowy powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują detoksykację oraz potencjał samouzdrawiania organizmu.
Nie można go mylić z masażem kosmetycznym tej okolicy, jest to bowiem specjalna forma uciskania precyzyjnie określonych punktów głowy, które odpowiadają określonym częścią ludzkiego ciała. Uciskane są również punkty akupunktury leżące na meridianach w obrębie głowy.

Refleksoterapia głowy to skuteczne antidotum na stres. Wskutek zabiegu dochodzi do odprężenia i likwidacji napięcia co oznacza:

  • poprawę krążenia płynów ustrojowych,
  • lepszą dystrybucję składników odżywczych do komórek,
  • wydajniejsze funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu.

Refleksologia nie jest „techniką jednego zabiegu”.Większość chorób ujawnia się dopiero po pewnym czasie. Ich usunięcie wymaga czasu i cierpliwości, często zmiany nawyków, diety i trybu życia.

Terapia pomaga organizmowi naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany, powoduje to swobodny przepływ energii witalnej przez organizm.
Refleksolog podczas terapii stymuluje tysiące zakończeń nerwowych znajdujących się w tkankach pokrywających głowę i w ten sposób skutecznie oddziałuje na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy dlatego masaż pozytywnie wpływa na efekty lecznicze w wielu chorobach układu nerwowego,j ak np.:

  • udar mózgu,
  • choroba Parkinsona,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby z objawami napięcia spastycznego,
  • upośledzenie umysłowe,
  • choroby psychosomatyczne.

Wskazaniem do stosowania refleksologii głowy są również następujące schorzenia:

IMG
choroby kręgosłupa i stawów obwodowych,
migreny,
nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze,
niedowłady,
choroby układu pokarmowego,
stany permanentnego zmęczenia,
stresy,
depresje,
bezsenność,
nadpobudliwość u dzieci,
alergie,
łuszczyca,
astma,
infekcje,
uzależnienia.

Topografia meridianów na twarzy i sklepieniu głowy

Koncepcja kanałów energetycznych jest osią wielu terapii alternatywnych, w tym także refleksoterapii głowy i twarzy. Przyczyną zastoju w tych kanałach energetycznych są blokady energetyczne, które z kolei objawiają się w postaci chorób i dolegliwości różnych okolic ciała. Jeżeli dobrze uchwycimy to, w jaki sposób ten zastój energii powoduje objawy cielesne, wraz z typowymi objawami sygnalizującymi, że organizm nie znajduje się już w stanie homeostazy, pomoże nam to w zrozumieniu podstawowych przyczyn chorób. Uwzględniając czynniki związane z trybem życia – takie jak sposób odżywiania się, aktywność fizyczna itd. – możemy dużo bardziej dopomóc naszym klientom w osiągnięciu i zachowaniu lepszego stanu zdrowia.

W związku z tym musimy poznań szczegółową topografię odcinków meridianów przebiegających przez obszar głowy, ponieważ między innymi to one będą przedmiotem naszego oddziaływania podczas zabiegu refleksologicznego. Symbole użyte na rysunku oznaczają:

1. GRT – meridian głównego regulatora tylnego
2. GRP – meridian głównego regulatora przedniego
3. Jc – meridian jelita cienkiego
4. Jg – meridian jelita grubego
5. Pm – meridian pęcherza moczowego
6. Po – meridian potrójnego ogrzewacza
7. Pż – meridian pęcherza żółciowego
8. Ż – meridian żołądka

.